Wymiana z gimnazjami w USA

Od kilku już lat trwające partnerstwo Gminy Zabierzów z miasteczkiem Camas w USA zaowocowało pomysłem zorganizowania wymiany uczniowskiej pomiędzy szkołami w obu gminach. Camas to niewielkie miasto położone na granicy stanów Washington i Oregon, w północno-zachodniej  części  Stanów  Zjednoczonych. Do pierwszej wymiany uczniowskiej ze szkołami Liberty Middle School oraz Skyridge Middle School doszło w naszym gimnazjum w czerwcu 2010r. Wtedy to polskie rodziny przyjęły pod swoje dachy uczniów z USA. Od tamtej pory w każdym następnym roku w czerwcu odbywała się kolejna wizyta. Dziś można już mówić o historii wzajemnych spotkań, które przebiegały następująco:

01 – 13.06.2011r. Camas

W tych dniach miała miejsce rewizyta gimnazjalistów z Zabierzowa. Amerykańskie rodziny – podobnie jak polskie - zapewniły uczniom całkowite utrzymanie i opiekę oraz współpracowały ze szkołą w organizacji i tworzeniu bardzo interesującego, obfitującego w liczne atrakcje programu pobytu. Uczniowie naszego gimnazjum wrócili pełni ciekawych wrażeń i zachwyceni niezwykle gościnnym przyjęciem. Wielu z nich uznało, że była to podróż ich życia.

Pobyt w USA, czerwiec 2011 http://photopeach.com/album/r4gudi

22.06.- 01.07.2012r. Zabierzów

Była to trzecia wymiana, ponownie zorganizowana przez nasze gimnazjum. Uczestniczyło w niej 13 rodzin, mieszkających na terenie gminy Zabierzów. Dzięki finansowemu i organizacyjnemu wsparciu ze strony Urzędu Gminy udało się stworzyć i zrealizować bardzo atrakcyjny program pobytu dla gości z USA, między innymi zwiedzanie najważniejszych zabytków Krakowa i Wieliczki oraz wizytę w Konsulacie Stanów Zjednoczonych. Dzieci z USA uczestniczyły też w niektórych zajęciach szkolnych i sportowych, a pływanie w gminnym basenie było dla nich jedną z największych atrakcji. W ostatnim dniu pobytu Amerykanów zorganizowany został wspólny piknik rodzinny, na którym spotkali się wszyscy: rodzice, uczniowie i nauczyciele z Polski oraz USA, przedstawiciele gimnazjum i gminy. Gospodarzami pikniku były rodziny przyjmujące amerykańskich gości i należy podkreślić, że stanęły one na wysokości zadania. Każda z rodzin w miarę swoich możliwości włączyła się w jego organizację. Goście wyjechali od nas usatysfakcjonowani i pełni niezapomnianych przeżyć.

Pobyt w Polsce, czerwiec 2012 http://photopeach.com/album/13g0sc8

13.06. – 25.06.2013r. Camas

W czwartej wymianie wzięło udział 11 uczniów z Polski. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem:   http://zabierzow.org.pl/2013/07/09/uczniowie-z-gimnazjum-w-zabierzowie-z-wizyta-w-camas-usa/

19.06 – 28.06.2014 Zabierzów

Tym razem gościliśmy 24-osobową grupę uczniów i opiekunów. Podobnie jak poprzednio pobyt Amerykanów obfitował w liczne atrakcje oraz przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu rodzin, uczniów klas językowych, szkoły i Urzędu Gminy został przygotowany dla Gości atrakcyjny program turystyczny, obejmujący m.in. zwiedzanie gminy Zabierzów, najważniejszych zabytków Krakowa i Wieliczki oraz muzeum w Oświęcimiu. Goście wyjechali z gminy Zabierzów bardzo zadowoleni i pełni ciekawych wspomnień. Bogactwo polskiej kultury oraz słynna gościnność Polaków zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Pobyt w Polsce, czerwiec 2014 http://photopeach.com/album/8415jb

Pomimo dzielącej nas odległości (podróż w jedną stronę trwa ponad 20 godzin) wszyscy chcą kontynuować ten projekt. Z roku na rok grupa  młodzieży i rodzin uczestniczących w wymianie stale się powiększa. W pierwszej edycji gościliśmy tylko 14 osób, a w ostatniej aż 24! Cieszy to bardzo nauczycieli – koordynatorów projektu po obu stronach, ponieważ w procesie wychowania młodych pokoleń organizowanie takich wymian i przedsięwzięć ma wielki sens i  znaczenie. Buduje to bardzo ważne w dzisiejszych czasach postawy otwartości i tolerancji dla innych kultur oraz ciekawości i chęci poznawania świata. Wszystko wskazuje więc na to, że taki rytm kolejnych wizyt i rewizyt zostanie zachowany przez następne lata.