Polskie godłolibrus
Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie

Cykliczne obozy językowe

Spring English-German Language Camps

W kwietniu 2011r. nasze gimnazjum po raz pierwszy zorganizowało czterodniowy wiosenny obóz językowy. Ze względu na to, że stanowi on bardzo dobre  uzupełnienie programu „Świat bez barier”, realizowanego w klasach językowych, stał się on stałym cyklicznym przedsięwzięciem.

W trakcie obozu uczniowie biorą udział w zajęciach z języka angielskiego i niemieckiego, które odbiegają swoim charakterem od standardowych szkolnych lekcji. M.in. uczą się piosenek, oglądają filmy w oryginalnej wersji językowej, tworzą własne inscenizacje bajek i skeczów, rozwiązują rebusy i zagadki, tworzą projekty plastyczno-językowe, redagują własne teksty prasowe.

Oprócz nauki jest też czas na rozrywkę i wzajemne poznawanie siebie - czy to podczas dyskoteki, rozgrywek sportowych, spacerów po leśnych ścieżkach, czy też w czasie ogniska z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewaniem (oczywiście po angielsku i niemiecku) ze śpiewników okolicznościowych tworzonych specjalnie na obóz.

Organizatorki Wiosennego Obozu Językowego „Śnieżnica 2012” zdobyły główną nagrodę w konkursie „WARTOŚCIOWA WYCIECZKA SZKOLNA”, uzyskując zarazem I miejsce w Polsce w kategorii „Warsztaty językowe”. Ten ogólnopolski konkurs zorganizowała firma ATAS, a honorowy patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Należy podkreślić, że do konkursu zgłosiło się ponad 1000 szkół z całego kraju. Pomimo tak ogromnej konkurencji wygrał „Obóz Językowy – Śnieżnica 2012”!!!

Śnieżnica 2012 http://photopeach.com/album/d3lgor

Lubogoszcz 2014 http://photopeach.com/album/dmhdw4

Summer English Language Camps

Letni Obóz Języka Angielskiego organizowany jest od 2005 roku w ramach współpracy gmin partnerskich Zabierzów, Morawica, Krapkowice oraz Camas w USA. W kolejnych edycjach obozu, jedna z polskich gmin partnerskich podejmuje się roli organizatora, a pozostałe partnerów projektu. Zadaniem polskich gmin partnerskich jest organizacja obozu oraz przeprowadzenie rekrutacji uczestników, zaś miasta amerykańskie delegują nauczycieli – WOLONARTIUSZY (ok. 8 osób, w tym 6 nauczycieli i dwóch asystentów – studentów), którzy przygotowują program, materiały, pomoce dydaktyczne i uczą bezpłatnie polską młodzież języka angielskiego przez dwa tygodnie.

Oferta kierowana jest do mieszkańców polskich gmin partnerskich (po 20 osób z każdej gminy), młodzieży w wieku od 14 do 18 lat, którzy ponoszą tylko koszty wyżywienia i zakwaterowania. Mają za to niepowtarzalną okazję do intensywnej nauki języka angielskiego pod kierunkiem native speakers. W programie obozu oprócz zajęć lingwistycznych prowadzone są różnorodne zajęcia rekreacyjne, zabawy sportowe, wycieczki, ogniska i dyskoteki.

Dobczyce 2011 http://zabierzow.org.pl/2011/07/29/vi-letni-oboz-jezyka-angielskiego-zabierzow-dobczyce-2011/

Morawica 2013 http://photopeach.com/album/yhgmqn

Morawica 2014 http://zabierzow.org.pl/2014/07/28/summer-english-language-camp-2014/