Polskie godłolibrus
Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie

Pola Nadziei

Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie należy od 2003 roku do Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

Drodzy państwo!

Zbliża się ostateczny termin rozliczeń z fiskusem za ubiegły rok. Zapewne niektórzy z Państwa zdecydowali już, na jaki szczytny cel przeznaczyć swój 1% podatku dochodowego. Tych jeszcze niezdecydowanych zachęcamy i prosimy o wsparcie w ten sposób Krakowskiego Hospicjum Św. Łazarza.

Już od wielu lat Gimnazjum im. Jana Matejki włącza się, angażując w to młodzież, we wszelkiego rodzaju akcje, mające na celu pomoc hospicjum. Kształtowanie postaw altruizmu i wrażliwości na ludzkie cierpienie, poprzez zachęcanie do wolontariatu, jest jednym z nadrzędnych celów wychowawczych naszego gimnazjum. Uczniowie sami tworzą i pielęgnują żonkilowe Pole Nadziei, które każdej wiosny rozkwita przed naszym budynkiem, prowadzą też zbiórki pieniędzy, które przekazywane są na rzecz hospicjum oraz organizują wszelkiego rodzaju konkursy, które mają zachęcić do dobrowolnej pracy na rzecz cierpiących ludzi. Ze strony nauczycieli opiekę organizacyjną i wychowawczą nad tą działalnością sprawuje od lat pani Anna Ochel.

W ubiegłorocznym konkursie na najlepszy plakat reklamujący akcję Pola Nadziei 2014 zwyciężyła uczennica naszego gimnazjum Weronika Majewska. Przedstawiamy zwycięski plakat, mając nadzieję, że zachęci on Państwa do wsparcia hospicjum.

PLAKAT

Rok szkolny 2012/2013

Uczniowie klas 1b, 2d i 2e ufundowali 200 żonkilowych cebulek. Zasiliły one nasze szkolne Pole Nadziei. 10 października odbyło się wspólne sadzenie.
Tutaj kilka zdjęć.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, nauczycieli i księży oraz wielkiej życzliwości i ofiarności darczyńcom udało nam się zebrać w kweście listopadowej aż 4991,43 zł. Bardzo dziękujemy w imieniu potrzebującym w hospicjum.
We kweście kwietniowej, razem z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej w Zabierzowie udało nam się zebrać 5496,13 zł. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc ,zaangażowanie i hojność na rzecz hospicjum.
Chciałam bardzo serdecznie podziękować uczniom, rodzicom, pedagogom oraz wszystkim ludziom ochoczego serca za wieloletnią współpracę na rzecz osób przewlekle i nieuleczalnie chorych. Od nowego roku szkolnego współpracą z Hospicjum Św. Łazarza będzie zajmować się Pani Jagoda Klisiewicz-Mika.

Z wyrazami szacunku Anna Ochel

Rok szkolny 2011/2012

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli naszą akcję Pola Nadziei 2012. W tym roku szkolnym podjęliśmy współpracę z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej w Zabierzowie. Wspólnie z młodszymi kolegami kwestowaliśmy na tutejszym cmentarzu. Udało nam się zebrać podczas kwesty listopadowej 1510,77 złotych.

W marcowej zbiórce pod kościołami w Zabierzowie i Bolechowicach kwestowało, aż 12 wolontariuszy z Gimnazjum i 10 wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej. Wszystko było możliwe dzięki współpracy Proboszczy Parafii w Zabierzowie i Bolechowicach, księdza Marka Skopa oraz uczniom-wolontariuszom a także ich rodzicom ochoczo stawiającym się do dyspozycji. Jednak najbardziej chcielibyśmy podziękować ofiarodawcom, którzy ze szczerego serca wrzucali do puszek datki. Bardzo dziękujemy w imieniu Hospicjum św. Łazarza. Udało nam się zebrać aż 6377,40 złotych.

Rok szkolny 2010/2011

W listopadzie kwestując na pobliskich cmentarzach dzięki współpracy z Parafią w Zabierzowie i w Bolechowicach ale przede wszystkim hojności ludzi wolontariusze zebrali do puszek 4 682,04 złotych. Zamiast żonkilowych broszek za dobrowolne datki można było otrzymać zapałki. Okazały się one bardzo cenne. Rekordowy datek za paczuszkę zapałek 100 zł.

Rok szkolny 2009/2010

Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w kweście listopadowej. Dzięki współpracy z Parafią w Zabierzowie i w Bolechowicach ale przede wszystkim hojności ludzi wolontariusze zebrali do puszek 3 330,02 złotych kwestując pod Kościołami i na pobliskich cmentarzach.
Podczas kwesty kwietniowej do puszek zebraliśmy aż 3 962,18 złotych :)

Grupa wolontariuszek z naszego Gimnazjum uczestniczyła w oficjalnym zakończeniu tegorocznej kampanii Pól Nadziei, które odbyło się w Nowohuckim Centrum Kultury 24 maja.

Rok szkolny 2008/2009

W kwietniu wolontariusze kwestowali na terenie szkoły oraz na terenie Zabierzowa. Z inicjatywy wolontariuszek i za pozwoleniem proboszcza Bolechowic odbyła się dodatkowo zbiórka pod Kościołem w Bolechowicach.

W tym roku szkolnym zebraliśmy 2067,47 zł. Czyli bardzo dużo :)

Rok szkolny 2007/2008

dosadziliśmy kolejne 100 cebulek żonkilowych (teraz na naszym polu na wiosnę zakwitnie 500 kwiatów żonkilowych)
6 października uczestniczyliśmy w Dniu Otwartym w Hospicjum św. Łazarza z okazji Międzynarodowego Dnia Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej.
W marcu przeprowadziliśmy Żonkilową Loterię Fantową. Było to możliwe dzięki nauczycielom naszego Gimnazjum, którzy ofiarowali fanty na loterię oraz ochoczo kupowali losy. Nieocenione okazało się też doświadczenie pani bibliotekarki, dzięki której przeprowadziliśmy loterię bardzo sprawnie. Bardzo dziękujemy pani Ćmak za wykonanie na szydełku wielu serwetek, broszek i różności, które wolontariusze sprzedawali osobom starszym a pieniądze wrzucali bezpośrednio do zaplombowanych puszek Hospicjum.

W kwietniu wolontariusze kwestowali na terenie szkoły oraz na terenie Zabierzowa. Uczestniczyliśmy w Konkursach na żonkilową kartkę i na żonkilową maskotkę.

W tym roku szkolnym zebraliśmy 1299,56 zł.

Rok szkolny 2006/2007

Dosadziliśmy kolejne 100 cebulek żonkili na przyszkolnym Polu Nadziei.
Projekt Logo ucznia Krzysztofa Tompolskiego zajął III miejsce w konkursie Logo Szkolnego Klubu Żonkilowego.
Wykonaliśmy latawiec z życzeniem dla osoby chorej.

zebraliśmy 1153,90 zł podczas majowej i kwietniowej kwesty

zorganizowaliśmy prelekcję dla uczniów klas I i II

Rok szkolny 2005/2006

Poszerzyliśmy przyszkolny ogródek - mamy już 300 kwitnących żonkili.
8 października 2005 roku przyłączyliśmy się do odchodów Pierwszego Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej.
Uczennica Alicja Piekarz zajęła II miejsce, a Monika Nowińska III miejsce w konkursie plastycznym na płaskorzeźbę żonkilową (opiekun: Anna Sternak).

Zebraliśmy 1369,51 zł podczas kwesty

Rok szkolny 2004/2005

Dosadziliśmy kolejne 100 cebulek żonkili.
Wyróżnione zostało zdjęcie p. Dominika Sieranta w konkursie na plakat Hospicjum.

Zebraliśmy 2177,51 zł podczas kwietniowej kwesty

Rok szkolny 2003/2004

Posadziliśmy 100 cebulek żonkili dając początek przyszkolnemu żonkilowemu ogródkowi, który jest wyrazem przyjaźni uczniów, nauczycieli z chorymi w hospicjum.
W kwietniowej kweście na terenie szkoły i Zabierzowa zebraliśmy2657,14 zł.

Otrzymaliśmy wyróżnienie za "kronikę wydarzeń - Pola nadziei 2004" prowadzoną w ramach realizacji szkolnego programu.