Polskie godłolibrus
Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie

Znowu mamy powód do dumy

Znowu mamy powód do dumy

Już po raz trzeci uczniowie z naszego gimnazjum reprezentowali Polskę na Międzynarodowej Konferencji Matematycznej EuroMath 2017 dla uczniów od 9 do 18 lat. W tym roku konferencja ta odbywała w Bukareszcie w dniach 29.03. - 02.04.2017.

Przygotowania do konkursu trwały od początku roku szkolnego. W ciągu wielu miesięcy uczniowie Gabriela Walczowska, Jan Dąbrowski, Jan Wierzbicki, Radosław Peszkowski i Andrzej Szablewski opracowywali projekty matematyczne, w których zawarli swoje twórcze podejście do tematu i nowatorskie rozwiązania problemów. Opiekę naukową nad tą grupą uczniów sprawowała Pani Anna Ochel – nasza charyzmatyczna nauczycielka matematyki, wespół z dr hab. Tomaszem Szembergiem - wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z ich pomocą uczniowie  przygotowali pracę pisemną, plakat oraz ustną prezentację – oczywiście wszystko w języku angielskim. Podczas sesji konkursowej trwającej 20 minut zaprezentowali swój projekt oraz odpowiadali na pytania publiczności i jury.

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że Radosław Peszkowski i Andrzej Szablewski zajęli II miejsce w konkursie EuroScience 2017, a Jan Dąbrowski i Jan Wierzbicki III miejsce w konkursie EuroMath 2017. Nasza młodzież zaprezentowała się wzorowo zarówno od strony merytorycznej, jak i językowej. Poziom konkursów był naprawdę wysoki. Sesje konkursowe trwały trzy dni, podczas których uczniowie mieli okazję nie tylko porównać się z kolegami z Grecji, Cypru, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Włoch i Kazachstanu, ale również przyjrzeć się ich projektom i pomysłom. Naszym uczniom składamy serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów, a ich opiekunom dziękujemy za poświęcony czas i włożony trud.

Niewykluczone, że sukcesy polskich gimnazjalistów zdobyte już po raz trzeci z rzędu (przypomnijmy, że nasi uczniowie zajęli w ubiegłym roku pierwsze, a dwa lata temu drugie miejsce w Europie), być może przyczyniły się do decyzji, że następna Międzynarodowa Konferencja Matematyczna EuroMath 2018 odbędzie się  właśnie w Polsce.  Gospodarzem przyszłorocznej edycji będzie Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Każdy sukces ma wielu ojców. Również i ten nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie ze strony naszej gminy. Dlatego w tym miejscu pragniemy bardzo podziękować Pani Wójt Gminy Zabierzów Elżbiecie Burtan za wspieranie młodych talentów, poprzez zasponsorowanie wyjazdu trzem naszym uczniom. Dziękujemy też bardzo Panu Tomaszowi Szembergowi za prowadzenie zajęć Uniwersytetu Młodych Wynalazców oraz za pracę z naszymi uczniami nad ich projektami.