NASI MATEMATYCY ODNIEŚLI KOLEJNY SUKCES

Nie minął tydzień, a uczniowie naszego gimnazjum znowu odnotowali świetne wyniki w kolejnym konkursie matematycznym. Tym razem przystąpili do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego NABÓJ, który odbył się dnia 7 kwietnia 2017r. w Krakowie.

Przebieg tego konkursu odbiega swoim charakterem od innych matematycznych konkurencji, dlatego warto o nim pokrótce opowiedzieć. Zgodnie z regulaminem mogą w nim brać udział pięcioosobowe drużyny, które w ciągu dwóch godzin starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku każda drużyna otrzymuje ich sześć, a gdy tylko zawodnik rozwiąże którekolwiek z nich, natychmiast biegnie po nowe. Należy zaznaczyć, że poziom trudności zadań za każdym razem wzrasta. Wygrywa ta drużyna, która w wyznaczonym czasie rozwiąże ich najwięcej. Konkurs NABÓJ odbywa się jednocześnie w dwunastu europejskich miastach z siedmiu krajów. Są nimi: Bratysława, Budapeszt, Gdańsk, Edynburg, Koszyce, Kraków, Linz, Pasawa, Praga, Veszpre, Warszawa i Wrocław. W każdym z tych miast w trakcie zawodów wyświetlany jest na żywo krajowy i światowy ranking. Drużyny rywalizują w dwóch kategoriach Juniorzy (gimnazjaliści i uczniowie z pierwszej klasy liceum) oraz Seniorzy (II i III klasa liceum).

Nasza drużyna w składzie: Piotr Kubaty, Szymon Kubaty, Jakub Mazur, Radosław Peszkowski, Andrzej Szablewski rozwiązała aż 37 zadań i zajęła 4 miejsce na 70 drużyn startujących w Krakowie. W rankingu ogólnopolskim uplasowali się na 13 miejscu na ponad 200 drużyn i na 22 miejscu na ponad 800 startujących na świecie. To niebywały sukces świadczący o tym, że nasi uczniowie wygrywają nie tylko indywidualnie, lecz potrafią bardzo dobrze współpracować w grupie i osiągać dobre wyniki jako drużyna. Patrząc na małopolskie rankingi tego konkursu, wyprzedziło nas tylko Katolickie Gimnazjum im. Św. Rodziny z Nazaretu (które zajęło I miejsce na świecie-gratulujemy) i V LO w Krakowie. Biorąc pod uwagę z kolei tylko gimnazja, zajęliśmy 6 miejsce w Polsce. To jest niesamowite, jak utalentowaną młodzież mamy w naszym gimnazjum.

Te efekty nie są przypadkowe. To wiele godzin współpracy nauczycieli z nauczycielami, nauczycieli z uczniami oraz uczniów z uczniami. W taki właśnie sposób pracujemy w naszym Gimnazjum im. Jana Matejki. Dbamy o wysoki standard nauczania, a jednocześnie otaczamy opieką każdego ucznia i staramy się o to, aby odniósł on sukces na miarę swoich możliwości.  Wierzymy, że jest to możliwe, trzeba tylko ciężko pracować i próbować. Dlatego zachęcamy wszystkich uczniów do kontynuowania nauki w naszej szkole. Warto uczyć się u nas, ponieważ wiemy, jak rozwijać uczniowskie zdolności i pasje, a ponadto zawsze możemy liczyć na pomoc gminy w realizacji pomysłów.

Anna Ochel