OBCHODY EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MŁODZIEŻY 2017 W NASZYM GIMNAZJUM

OBCHODY EUROPEJSKIEGO TYGODNIA MŁODZIEŻY 2017  W NASZYM GIMNAZJUM

TWÓRZ, DZIAŁAJ, WŁĄCZ SIĘ to hasło tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który od ośmiu lat organizowany jest w Polsce z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku chęć uczestnictwa w tym wydarzeniu zgłosiło nasze gimnazjum, przedstawiając ciekawą propozycję zorganizowania na terenie szkoły Dni Europejskich. Projekt na tyle się spodobał, że uzyskał patronat Europejskiego Tygodnia Młodzieży i możliwość wykorzystywania logotypu ETM. Obchody w naszej szkole trwały przez dwa dni  tj.  11 i 12 maja 2017r., ale poprzedziła je ciężka wielomiesięczna praca uczniów i nauczycieli. Koordynatorkami  projektu były P. Renata Pędrys, P. Katarzyna Popieluch i P. Ewa Wardęga.

W pierwszej części obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego, zorganizowany przez klasę IA, która zabrała uczniów klas drugich w podróż po „Nieznanych Wyspach”. Pierwszoklasiści wykazali się dużą kreatywnością  tworząc  tematyczne wyspy takie jak Pizza Island, Math Island czy Food Island.  Mieszkańcy wysp przekazali zwiedzającym najważniejsze informacje o swoich krajach w języku angielskim, poczęstowali ich tradycyjnymi potrawami i przygotowali dla nich integracyjne gry. Quiz zorganizowany po zakończeniu podróży sprawdził wiedzę uczniów na temat odwiedzonych wysp oraz wyłonił zwycięską drużynę, która w nagrodę otrzymała szóstki z języka angielskiego i słodką niespodziankę. Mottem przewodnim projektu było zdanie ”Differences make the world more beautiful”,  co znaczy różnice czynią świat piękniejszym.

Klasy trzecie brały udział w grze typu podchody, przygotowanej przez uczniów uczestniczących w projekcie „ GimZa Club”, realizowanym w naszej szkole  w ramach programu English Teaching. Uczniowie napisali opowiadania na podstawie okładek książek, które otrzymaliśmy z Ambasady USA. Najlepsze opowiadania zostały „ukryte” w kodach QR i wraz z książkami rozmieszczone w różnych miejscach na terenie szkoły. Zadaniem uczestników tej edukacyjnej gry wykorzystującej nowoczesne technologie było odnalezienie kodów i książek,  odczytanie opowiadań, dopasowanie ich do okładek oraz wykonanie zadań i odszyfrowanie hasła, które brzmiało: Be a volunteer! Join EVS! Następnie uczniowie zostali zapoznani z założeniami programu Wolontariatu Europejskiego czyli  EVS (European Voluntary Service).

12 maja 2017r. miał miejsce Dzień Austriacki przygotowany przez klasę 2a, która zrealizowała projekt pt. „Poznaj Austrię – kraj alpejskich szczytów i ojczyznę Mozarta”. Uczniowie zabrali wszystkie klasy pierwsze w wirtualną podróż po Austrii. Posługując się techniką prezentacji multimedialnej, opowiedzieli o krajobrazie, kulturze i obyczajach tego kraju. W trakcie i po prezentacjach odbywały się różne pokazy, np. zatańczenie walca wiedeńskiego, próba jodłowania, odgadywanie, za jaką znaną osobę z Austrii przebrali się starsi koledzy. Następnie miała miejsce część konkursowa. Uczniowie przeprowadzili wśród widzów quiz z wiedzy na temat Austrii oraz wyłonili i nagrodzili zwycięzców. Na zakończenie odbyła się degustacja ciast i słodyczy austriackich. Ciasta zostały upieczone przez mamy, nauczycielki oraz uczniów realizujących projekt, a słodycze przywiezione z wycieczki do Wiednia. Na terenie całej szkoły znalazło sie też mnóstwo informacji i ciekawostek na temat Austrii, przedstawionych w formie gazetek krajoznawczych rozwieszonych w różnych miejscach szkolnego budynku.  W organizację Dnia Austriackiego włączyła się też klasa 3a, która przygotowała relację fotograficzną ze swojej wycieczki do Wiednia.

Dni Europejskie w naszym gimnazjum przebiegły w dobrym nastroju. Uczniowie świetnie się bawili, ale zarazem bardzo wiele się nauczyli i dowiedzieli. Opracowali i zaprezentowali bardzo dobre projekty, zdobywając przy tym obszerną wiedzę i doskonaląc znajomość języka angielskiego i niemieckiego.  Zdobyte wiadomości rozpowszechnili wśród innych uczniów. Nauczyli się wyszukiwać i selekcjonować informacje, prezentować w ciekawy sposób swoją wiedzę, współpracować w grupie. Praca nad projektami i uzyskane efekty dały im ogromną satysfakcję.

Fotorelacja z Dni Europejskich: https://photopeach.com/album/c4tt25