Obchody rocznicy bitwy pod Złotym Potokiem

16 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych obchodach kolejnej rocznicy bitwy pod Złotym Potokiem. W bitwie, która miała miejsce 11 września 1944 roku uczestniczył Samodzielny Batalion Partyzancki„Skała”. Około 450 partyzantów wyruszyło na pomoc walczącej Warszawie (w tym czasie trwało Powstanie Warszawskie). W okolicach Kielc Polacy natrafili na niemieckie oddziały przeszukujące okoliczne lasy w poszukiwaniu partyzantów.  Do decydującego starcia doszło pod Złotym Potokiem. W bitwie zginęło 12 żołnierzy batalionu.

Sobotnia uroczystość była okazją do przypomnienia tych wydarzeń oraz bohaterskiej postawy młodych ludzi, którzy zdecydowali się walczyć za wolność ojczyzny.

Przekazane zostało przesłanie do młodych uczestników spotkania, że na nich spoczywa obowiązek pamięci o tych ludziach i ich czynach.

Nasi uczniowie oddali hołd bohaterom  biorąc udział w Mszy św. oraz składając znicze przed pomnikiem Żołnierzy AK na cmentarzu Rakowickim.

Agnieszka Fila – Bielak,

Katarzyna Dela.