Medal z matematyki dla absolwentów Gimnazjum w Zabierzowie

Zaledwie trzy miesiące temu można ich było spotkać w progach naszego gimnazjum. Niejednokrotnie przysporzyli nam powodów do dumy i radości. Dzisiaj są uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie i w dalszym ciągu podążają za swoją matematyczną pasją. Mowa o naszych absolwentach Andrzeju Szablewskim i Radosławie Peszkowskim. Z radością informujemy, że zdobyli oni srebrny medal w ogólnopolskim Konkursie Prac Uczniowskich z Matematyki, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i redakcję czasopisma matematycznego Delta.

Konkurs Prac Matematycznych to zawody elitarne. Jego uczestnicy muszą  przedstawić własne matematyczne odkrycie, a laureaci stają się nierzadko wybitnymi matematykami. Spośród nadesłanych do redakcji Delty prac wybierane są te najlepsze, uznane za warte zaprezentowania w finale. Są one oceniane przez jury złożone z zawodowych matematyków, najczęściej zajmujących się także popularyzacją matematyki. Jury może przyznać medale złote, srebrne i brązowe.

W tym roku prace należało składać do 1 kwietnia. Radosław Peszkowski   i Andrzej Szablewski przesłali do redakcji swój projekt pt. „Twierdzenie Sylvestera-Gallai dla okręgów” Został on opracowany pod opieką naukową prof. Tomasza Szemberga na zajęciach koła matematycznego Uniwersytetu Młodych Wynalazców, które odbywały się w ubiegłym roku szkolnym w naszym gimnazjum. Dnia 20 września 2017r. chłopcy zaprezentowali swoją pracę podczas finału w Lublinie i otrzymali srebrny medal. Na uwagę zasługuje również fakt, że nie przyznano w tym roku ani złotego ani brązowego medalu, tylko dwa srebrne.

Warto też wspomnieć, że już po raz drugi sięgnęliśmy po medal. W roku 2015 grupa złożona z dwóch naszych gimnazjalistów Piotra Sikorskiego i Mateusza Janusa oraz dwóch licealistów z VII LO w Krakowie, zdobyła brązowy medal podczas Konkursu Prac Uczniowskich w Warszawie. Obie medalowe drużyny uczesniczyły w zajęciach Uniwersytetu Młodych Wynalazców organizowanych w gimnazjum przy współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.

Jesteśmy bardzo dumni, że nasza szkoła przyczniła się do rozwoju tych młodych zdolnych matematyków. Mamy nadzieję, że stworzą jeszcze niejedną ciekawą pracę. Z całego serca życzymy im wielu dalszych sukcesów.

Anna Ochel