Zakończenie projektu Burza Mózgów

Od połowy września do listopada trzynastu uczniów klas gimnazjalnych wraz z opiekunkami Anną Ochel i Lucyną Krupą pracowało nad przygotowaniem matematycznych warsztatów dla rówieśników. Część zadań i konkurencji została wyszukana w różnych dostępnych książkach i opracowaniach matematycznych, a część uczniowie stworzyli samodzielnie. Podczas zajęć musieli oni opracować całą koncepcję warsztatów oraz zadbać o najmniejsze szczegóły każdego stanowiska zadaniowego. Podczas burzliwych rozmów wybrane zostały najpraktyczniejsze i najciekawsze pomysły.

Wreszcie w dniu 27 listopada 2017r., po szeroko zakrojonej akcji reklamowej, rozpoczęła się prawdziwa „Burza Mózgów”. Zajęcia odbywały się codziennie od godziny 14.30 do 16.30 i trwały cały tydzień, aż do 1 grudnia. Miały one miejsce w budynku dawnego gimnazjum w Zabierzowie przy ulicy Kolejowej 15. Na warsztaty przyszło ponad 150 uczniów, około 30 uczniów z innych szkół.

Grupa projektowa przygotowała aż 50 zadań o różnym stopniu trudności. Każdy uczestnik mógł pracować w swoim tempie, ponieważ to nie szybkość rozwiązania była priorytetem. Głównym celem było zachęcenie uczniów do podjęcia próby rozwiązania wybranego zadania. Dzięki temu, że poszczególne zadania miały różny stopień trudności, każdy biorący udział w warsztatach uczeń mógł odnieść sukces. Tym sposobem uczniowie zmagali się sami ze sobą, a także uczyli się najskuteczniejszych strategii od siebie nawzajem. Miło było obserwować zainteresowanie uczniów oraz ich chęć rozwiązania jak największej ilości zadań. Aż sześciu z nich udało się wykonać wszystkie zadania.

Zarówno pomysł jak i realizacja projektu powiodły się, o czym świadczą wpisy samych uczestników. „Zadania przygotowane przez uczniów były bardzo ciekawe, zostały przygotowane w formie wyzwań, których rozwiązanie wymagało kreatywności, ale rozwiązanie ich przynosiło satysfakcję. Dobrym pomysłem byłoby powtórzenie tego pomysłu”, „Panowała miła i zabawna atmosfera. Takiego typu projekty mogłyby być częściej organizowane w naszej szkole, żeby uczniowie mogli zrealizować swoje pomysły” –napisali uczestnicy. Sami również odczuwamy dużą satysfakcję i jesteśmy zachęceni do kontynuowania pomysłu organizowania warsztatów w naszej szkole.

Dzięki temu, że projekt „Burza mózgów” był współorganizowany przez mFundację mBanku mogliśmy zapewnić owoce i słodkie przekąski w czasie warsztatów oraz ufundować nagrody rzeczowe aż 21 uczestnikom. W nagrodę za swoją pracę i zaangażowanie uczniowie grupy projektowej pojechali we wtorek 12 grudnia na wycieczkę do Labiryntu lustrzanego w Krakowie.

Anna Ochel