Nasza wizytówka

Gimnazjum im. Jana Matejki jest gminną szkołą obwodową, do której uczęszcza młodzież z terenu Zabierzowa oraz innych miejscowości, należących do naszego obwodu szkolnego, takich jak: Bolechowice, Kobylany, Karniowice, Kochanów, Kleszczów, Więckowice i Zelków.  W chwili obecnej mamy 15 klas, w których uczy się ogółem około 400 uczniów.

Atuty naszej szkoły to:

• jednozmianowy system nauki
  • nowoczesny budynek z basenem i halą sportową
  • w pełni wyposażone sale lekcyjne i pracownie przedmiotowe
  • dziennik elektroniczny
  • 2 pracownie komputerowe z dostępem do Internetu
  • biblioteka z bogatym księgozbiorem, czytelnią i centrum multimedialnym
  • Szkolny Ośrodek Kariery, w którym doradca zawodowy służy uczniom radą i pomocą w wyborze dalszej drogi kształcenia i zawodu
  • możliwość wykupienia dowożonych obiadów (catering)
  • opieka pedagogów szkolnych
  • opieka medyczna
  • monitoring wewnętrzny i wysoki poziom bezpieczeństwa – od 2007 r. posiadamy certyfikat "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo
  • współpraca ze szkołą w USA i dwa zrealizowane już projekty Comenius
  • współpraca z uczelniami krakowskimi UJ i UP
  • posiadany przez nas tytuł ”Małopolska Szkoła z Pasją”
  • zdobyty w 2013 r. tytuł ”Szkoły Odkrywców Talentów”
  • wysokie i rosnące z roku na rok wyniki egzaminów gimnazjalnych
  • duża liczba laureatów i finalistów w konkursach przedmiotowych i sportowych na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim.

Uczniom oferujemy:

• naukę w klasach profilowanych, realizujących programy autorskie (m. in. klasa z poszerzonym programem nauczania języków obcych „Świat bez barier”, klasa z innowacją  „Matematyka interaktywnie”, klasa z innowacją „Film, teatr i pogranicza kultury”)
  • naukę dwóch nowożytnych języków obcych (angielski i niemiecki) w grupach wg stopnia zaawansowania, liczących do 15 osób
  • podział wszystkich klas na grupy zajęciowe na informatyce
  • bogatą ofertę kół zainteresowań
  • uczestnictwo w projektach naukowych i międzynarodowych
  • udział młodzieży w wymianach międzynarodowych ze szkołami europejskimi oraz z USA
  • stypendia motywacyjne dla uczniów z  wysokimi wynikami nauczania  lub osiągnięciami sportowymi
  • wspomaganie wszystkich uczniów, a szczególnie tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych
  • dowóz specjalnym autokarem lub korzystanie z opłacanych przez gminę biletów na autobusy linii podmiejskich.

Nasze gimnazjum jest otwarte na współpracę z innymi szkołami oraz uczelniami. W 2015r. zostaliśmy objęci patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracujemy też z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Ponadto rozwijamy kontakty ze szkołami zagranicznymi. W poprzednich latach uczestniczyliśmy dwukrotnie w programie Comenius i organizowaliśmy wymiany międzynarodowe. Za projekt zrealizowany przez nas w latach 2008-2010 otrzymaliśmy wyróżnienie od Narodowej Agencji Programu Comenius, przy czym projekt ten uznany został za wzorcowy i ma status dobrej praktyki. Pogłębiając współpracę gmin partnerskich Zabierzów – Camas/USA, prowadzimy także wymiany młodzieżowe z tamtejszą szkołą.

Ostatnio w aktualnościach

» 2016/2017